ADD ANYTHING HERE OR JUST REMOVE IT…
Facebook Twitter Email Pinterest linkedin Telegram
Facebook Twitter Email Pinterest linkedin Telegram
Headlight Helmets Headlight Helmets
  • Shop
    • Alla hjälmar
    • Cykelhjälm
    • Elcykelhjälm
    • Multisporthjälm
  • Om Headlight
  • Villkor
  • För företag
  • Kontakt
0 items / 0 kr
Menu
Headlight Helmets Headlight Helmets
0 items / 0 kr
Click to enlarge
HemCykelhjälm Certus K-Star Antracit Matt
Previous product
Berlin K-Star Pearl Silver 1 295 kr
Back to products
Next product
Berlin K-Star Black 1 295 kr

Certus K-Star Antracit Matt

795 kr

En perfekt hjälm för pendlare och stadscyklister. Med låg vikt, hög prestanda och komfort av högsta klass är denna modell lämplig för dig som cyklar dagligen. Den är även försedd med reflekterande hakremmar, insektsnät, QUICKSAFE intelligenta justeringssystem som inkluderar dubbel LED-belysning bakåt . Med hjälmen följer även ett visir. CE-märkt enligt EN1078.

Nollställ
Compare
Add to wishlist

Storleksguide

  • Använd ett mjukt måttband för att mäta omkretsen runt huvudet.
  • Om du inte har ett måttband, använd dig av ett snöre och mät runt huvudet, lägg sedan ut snöret på bordet och mät längden med en linjal.

Storlek Huvudomkrets - Centimeter Huvudomkrets - Inches
Small 49 - 55 cm 19.3 - 21.7 inch
Medium 52 - 58 cm 20.5 - 22.8 inch
Large 55 - 63 cm 21.7 - 24.8 inch
Storleksguide
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategori: Cykelhjälm
Share
Facebook Twitter Email Pinterest linkedin Telegram
  • Beskrivning
  • Mer information
  • Recensioner (0)
Beskrivning

Beskrivning

En perfekt hjälm för cyklister som vill visa upp maximal synlighet från skymning till gryning. Den unika K-Star-tekniken reflekterar ljus i 360 ° genom de miljontals speglade glaspärlorna som sitter fästa på hjälmen. Tekniken erbjuder en större synlighet än någon annan cykelhjälm någonsin tidigare gjort på marknaden.

Prestanda och komfort är av högsta klass och hjälmen är utvecklad för daglig användning i stadsmiljöer och har försetts med förlängt täckning av bakhuvudet. Med skyddsförstärkning i nederkanten garanteras hållbarhet även under hög belastning.  Den speciella strukturen av insektsnät ger extra säkerhet och förhindrar att insekter kommer in i hjälmen. Detta begränsar dock inte ventilationsprestandan då hjälmen försetts med hela 13 öppningar.

För individuell passform finns ett intelligent justeringssystem och med hjälmen följer även ett visir. Den här modellen erbjuds i en ny slitstark, antracit klarlack.

Rekommenderas av ADAC
ADAC är en tysk intresseorganisation inom bilindustrin som även årligen organiserar tester på cykelhjälmar, bilbarnstolar och andra produkter ur olika säkerhetsaspekter. ADAC, som anses vara en av de viktigaste testutförare i Europa, har rekommenderat Certus K-Star som ett mycket bra köp.

Mer information

Mer information

Storlek

Large (55-63 cm), Medium (52-58 cm)

Recensioner (0)

Recensioner

Det finns inga produktrecensioner än.

Bli först med att recensera “Certus K-Star Antracit Matt” Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Relaterade produkter

Välj alternativ
Quick view
Compare
Add to wishlist
Stäng

Certus K-Star Green Matt

795 kr

INSECT NET

Hindrar insekter från att komma in i hjälmen. Nätet är snyggt integrerat mellan microshell och hjälmens innerskal och ger dig därför tillräckligt med yta mellan insäktsnätet och ditt huvud.

K-STAR®

Hjälmen innehar den patenterade Headlight K-STAR teknologin som ger en yta som reflekterar ljus upp till 360 °.

Med maxSHELL®-processen är det yttre skalet irreversibelt bundet till EPS-skalet i ett andra arbetssteg. Kompositreaktionerna är mycket mer flexibla under tryck än inmoldhjälmar.

QUICKSAFE®

Det patenterade QUICKSAFE®-systemet ger enkel och exakt justering av varje enskild huvudform och garanterar högsta komfort och maximal säkerhet.


Världens första högreflekterade cykelhjälm – Headlight, en svensk uppfinning med tillverkning i Tyskland.

Headlight Helmets AB
Box 106
351 04 Växjö

Populära hjälmar
  • Certus K-Star
  • Berlin K-Star Black
  • Berlin K-Star Pearl Silver
  • Risco K-Star Pink/Black
  • Risco K-Star Grey/Black
Information
  • Om Headlight
  • FAQ
  • Storleksguide
  • Retur
  • Kontakta oss
Senaste inläggen
© Copyright Headlight Helmets AB 2017 | E-handel av Digitona AB
  • Shop
    • Alla hjälmar
    • Cykelhjälm
    • Elcykelhjälm
    • Multisporthjälm
  • Om Headlight
  • Villkor
  • För företag
  • Kontakt

Varukorg

stäng
Scroll To Top